Kurum Adı Devlet Türk Musıkisi Konservatuvarı   
Kurum Adresi Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı E.Ü. Kampüs Bornova İzmir
Kurum Telefonu 0 232 388 1024
İnternet Sitesi http://konservatuvar.ege.edu.tr
E-Posta dtmk@mail.ege.edu.tr

Ege Üniversitesi Devlet Türk Mûsikîsi Konservatuvarı Görsel İşitsel Arşivi

Sisteme Giriş

Kullanıcı Adı
Şifre
Kayıt Ol Şifremi Unuttum

Koleksiyona Gözat

Arama

Materyal Türü
Anahtar Kelime

EGE ÜNİVERSİTESİ 

Devlet Türk Mûsikîsi Konservatuvarı

28 Mart 1983 tarih ve 1809 sayılı kanunla kurulan Devlet Türk Mûsikîsi Konservatuarı, Ege Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı olarak 15 Ekim 1984'de Kurulmuş. 1985 yılında Temel Bilimler Bölümü ve 50 öğrenci ile eğitimine başlamıştır.
Temel Bilimler, Ses Eğitimi, Türk Halk Oyunları ve Çalgı Yapım bölümlerinde verilen eğitim sonucu, yetkin sanatçılar ve eğitimciler yetiştirerek, Türk kültürünün yakından tanınmasını sağlamak ve gelecek kuşaklara aktarmaktır.
E.Ü. Devlet Türk Mûsıkîsi Konservatuarı mezunları, Klasik Türk Müziği ve Halk Müziği Devlet Korolarında ses ve saz sanatçısı, mezuniyet sonrası alacakları formasyon eğitimi ile çeşitli il ve ilçelerde ki M.E.B.'e bağlı ilköğretim ve liselerde, halk eğitim merkezlerinde öğretmen, üniversitelerde okutman, araştırma görevlisi, lütiye, T.R.T.'de prodüktör, ses ve saz sanatçısı olarak görev alabilmektedirler.
E.Ü. Devlet Türk Mûsikîsi Konservatuarı E.Ü. Kampüsü içindeki binalarında, 17 dersliğe, 2 dans salonuna, bilgisayar laboratuarına, 150 kişilik konferans ve dinleti salonuna, 3 adet çalgı yapım atölyesine, profesyonel ses kayıt stüdyosuna, geleneksel giyim kuşam atölyesine, kütüphane, çalgı satış ofisi ve sergi salonuna sahiptir.

Görsel ve İşitsel İhtisas Arşivi

2010 yılında projelendirilen arşiv büyük bir çoğunluğunu Ali Rıza Avni Tınaz hoca'nın kuruma bağışladığı taşplak, bant, nota ve resimlerden oluşmuştur. Zaman içerisinde lisans bitirme ödevleri ile yüksek lisans ve doktora tezleri, bilimsel araştırma projeleri, alan araştırmaları ve sanatsal aktivitelerden elde edilen video görüntüleri ile kapsamlı bir arşiv haline gelmiştir. Bugün veri girişi devam etmektedir. 
Arşiv tamamlandığında 20000'den fazla ses dosyası, yaklaşık 1000 benzersiz fotoğraf, Türk Müziği ile ilgili yaklaşık 1500 kitap, yaklaşık 35000'den fazla eser notası ile Türk Müziği için benzersiz bir arşiv olarak tüm öğrencilerin, akademisyenlerin ve araştırmacıların kullanımına açıktır. 
  

Duyurular

Yeni Midas

28 Haziran itibariyle arşiv sistemimizi internet kullanıcılarına açmış bulunuyoruz.

Ziyaret

Görsellere filigransız, video ve taş plakların ise tamamına erişim için kütüphanemizi ziyaret edebilirsiniz.